Mozak i pubertet
Autor: Sandra Šupe, 8. 5. 2014.

.

Na roditeljskom sastanku 7.a razreda, 05.05.2014.g., roditelji su od psihologinje imali priliku čuti o razvoju mozga djece u pubertetu.

Novija istraživanja mozga pomažu nam da bolje razumijemo promjene kroz koje naši tinejdžeri prolaze i da bolje razumijemo njihovo ponašanje.

Pričali smo i o rezultatima  novijih istraživanja o utjecaju alkohola i cigareta na razvoj mozga.

Evo nekih zanimljivosti:

- djeca koja puše imaju 15 puta veći rizik od napada straha i panike u odnosu na odrasle osobe

- nikotin smanjuje količinu serotonina u mozgu i može biti uzrokom depresije u pubertetu

- djeca koja počnu piti prije 15. godine imaju 40 % šanse da razviju ovisnost o alkoholu

- 67 % tinejdžera koji piju probat će droge

Alkohol oštećuje motornu koordinaciju i sposobnost donošenja odluka. Oštećuje središnji dio mozga stoga takva osoba gubi sposobnost upravljanja emocijama i sklona je gubitcima svijesti. Oštećuje i moždano deblo te utječe na frekvenciju rada srca, apetit i svijest.

Dio mozga koji prolazi kroz velike promjene tijekom puberteta je prefrontalni korteks. On je odgovoran za mogućnost razmišljanja, određivanje ciljeva i prioriteta, planiranje, samokontrolu i emocionalnu kontrolu.

Njegov razvoj završava u ranim dvadesetim godinama!

Amigdala je dio mozga koji se koristi za instinktivne, emocionalne reakcije i snažno je razvijena upravo u pubertetu!

Zbog toga adolescenti reagiraju instinktivno bez svjesnog promišljanja o svojim postupcima.

Sad vidimo zašto je pubertet tako burno razdoblje!

Našim tinejdžerima, njihovim roditeljima i učiteljima stoga želim puno strpljenja i sreće!

Psihologinja