Plava Eko-patrola – priručnik za provedbu izvannastavnog edukacijskog programa za održivi razvoj
Autor: Snježana Paškalin, 2. 3. 2021.

Murter, 2. ožujka 2021.

Udruga za zaštitu prirode i okoliša te promicanje održivog razvoja Argonauta izdala je Plava Eko-patrola - priručnik za provedbu izvannastavnog edukacijskog programa za održivi razvoj. Priručnik je rezultat Pilot provedbe edukacijskog programa Plave Eko-patrole provedene u sedam škola Šibensko-kninske županije, a realizirane u partnerstvu s Općinom Murter-Kornati, OŠ Murterski škoji – Murter i Lokalne akcijske grupe „More 249“. 500 tiskanih primjeraka priručnika bit će distribuirano osnovnim školama, ekološkim udrugama i jedinicama lokalne samouprave od Dubrovnika do Istre...

Uz pomoć 7 lokalnih koordinatora, voditelja aktivnosti Plave Eko-patrole provedeno je i testirano 56 izvannastavnih edukacijskih aktivnosti Plave Eko-patrole u sedam škola Šibensko-kninske županije s ukupno 162 sudionika, učenika viših razreda osnovnih škola.
Sva zapažanja voditelja, njihov osvrt na pojedine aktivnosti i evaluacija su bilježeni kako bi se usavršili elementi aktivnosti, ostvarili zadani ciljevi i osigurala kvaliteta te kako bi sam priručnik služio što većem broju budućih korisnika. Kao takav, priručnik je spreman za korištenje i podršku u realizaciji izvannastavnog edukacijskog programa za održivi razvoj i u ostalim lokalnim zajednicama te ga možete preuzeti ovdje.

Priručnik detaljno opisuje 8 modula (Koliko jako gazimo svoj planet?, Obnovljivi izvori energije, Hrana i održivost, eRRRRRRRiziraj se!, Zeleni bingo, Zajedno za čišći okoliš, Zar je more kiselo? i Putujuća izložba: Život jadranskih dubina) koji neformalnim metodama kroz različite teme proučavaju koncept održivosti i daju primjere za djelovanje po principima održivog razvoja.

Aktivnosti Plave Eko-patrole stavljaju naglasak na djecu kao glavne inicijatore promjena i glavne karike koje povezuju različite članove lokalne zajednice u promoviranju održivog razvoja i koncepta „misli globalno, djeluj lokalno“.

„…Udruga Argonauta je ovim priručnikom na pametan i neopisivo primamljiv način pokazala što znači širiti ekopismenost – sposobnost shvaćanja osnovnih principa ekologije i življenja u skladu s njima. Radi se o jednom od najboljih edukativnih materijala o održivom razvoju koji je ikad Program sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Stajališta izražena u ovom dokumentu isključiva su odgovornost Udruge za zaštitu prirode i okoliša te promicanje održivog razvoja Argonaute i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske. Osnovna škola Murterski škoji napravljen u Hrvatskoj pa će njegova primjena biti pravo osvježenje i veliki korak naprijed za sve koji smatraju da održivi razvoj treba biti temelj svakog modernog obrazovanja u 21. stoljeću.“  Dražen Šimleša

Priručnik Plave Eko-patrole namijenjen je svima koji su zainteresirani za održivi razvoj i neformalne metode učenja te svima koji žele oformiti grupu djece-patrolaša i provoditi aktivnosti Plave Eko-patrole u svojoj lokalnoj zajednici, a 500 tiskanih primjera bit će poslano na adrese osnovnih škola, ekoloških organizacija, lokalnih samouprava na priobalju i otocima Republike Hrvatske.

„…Ovaj priručnik je zaista bogat izvor materijala za nastavu budućnosti, osuvremenjivanje nastavnog procesa i prilagođavanje vremenu u kojem živimo, gdje moderna škola treba i mora uz formalno učenje koje je njezin sastavni dio ugraditi i iskustveno učenje te kritičko razmišljanje i istraživanje.“ Ivana Mikulandra

Nositelj projekta i partneri na projektu vjeruju da će ovaj jedinstveni priručnik poslužiti kao dobar primjer u pokretanju novih inicijativa u području održivog razvoja te zaštite prirode i okoliša te se raduju saznati kako se priručnik koristi za realizaciju izvannastavnog edukacijskog programa za održivi razvoj „Plava Eko-patrola“ u brojnim lokalnim zajednicama!

Sve novosti o projektu pratite na web stranici Plave Eko-patrole i Facebook stranici Plave Ekopatrole. Projekt Plava Eko-patrola započeo je 1. lipnja 2019. te traje 22 mjeseca, a sufinanciran je kroz Švicarsko-hrvatski program suradnje u iznosu od 1.152.000,00 kn, dok je njegova ukupna vrijednost 1.280.000,00 kn.