2021.Godina čitanja i čitateljskih izazova
Autor: Silvija Marin, 13. 10. 2021.

Čitajmo da ne ostanemo bez riječi! najljepši je poziv na početku godine koja je pred nama. Naime, Vlada Republike Hrvatske podržala je prijedlog Ministarstva kulture i medija da se 2021. godina proglasi Godinom čitanja. Realizacija je to mjere Akcijskog plana Nacionalne strategije poticanja čitanja, koju je Vlada usvojila 2017. godine, a koja pridonosi razvoju kulture čitanja i omogućava što većem dijelu društva čitanje sa zadovoljstvom i razumijevanjem. U planu su brojne aktivnosti, programi i događanja koja će biti organizirana na svih razinama, od lokalne do državne, a sve s ciljem afirmacije čitanja jer “kao što čitanje doprinosi razvoju društva, tako i društvo treba omogućiti usvajanje i razvijanje čitateljskih navika i oblikovanje kompetentnih čitatelja.”

Hrvatsko čitateljsko društvo svojim djelovanjem nastoji podržati, ali i osmisliti brojne oblike poticanja čitanja i čitalačke pismenosti svih dobnih skupina, a ove će godine – Godine čitanja – još intenzivnije raditi na poticanju i promociji svojih osnovnih djelatnosti poput organizacije stručnih i znanstvenih aktivnosti s ciljem promicanja, istraživanja i unapređivanja čitanja i pismenosti u društvu te aktivno unapređivati kvalitetu izobrazbe čitanja i svih vrsta pismenosti.

Kao doprinos Godini čitanja osmišljen je program Čitateljski izazovi HČD-a. Svaki mjesec na mrežnoj stranici Društva (http://hcd.hr/djelovanje/akcije/citateljski-izazov/) kao i na ostalim mrežnim mjestima HČD-a, objavit ćemo po jedan izazov u koji se mogu uključiti svi zainteresirani ljubitelji čitanja. Misao vodilja u osmišljavanju naših izazova je činjenica da čitanje, između ostaloga, pospješuje razumijevanje međuljudske komunikacije te povećava emotivnu inteligenciju i toleranciju.

8. izazov: Čitajmo domaće književnike – Na virtualnom panou “Čitajmo domaće književnike” napišite  hrvatskog  autora ili knjige koju biste preporučili drugima. Mjesec hrvatske knjige, manifestacija kojoj se raduju svi ljubitelji čitanja, ali i svi koji su na bilo koji način povezani s knjigama, tradicionalno započinje 15. listopada. Ovogodišnja tema glasi “Ajmo hrvati se s knjigom”. Pozivamo vas da se aktivno uključite u Mjesec hrvatske knjige i “pohrvate” se s našim izazovima:  http://linoit.com/users/KnjiznicaDubovac/canvases/%C4%8Citateljski%20izazov%20za%20listopad

Pozivamo sve da ovaj izazov prihvate, preporuče ga i podijele s ostalima, a nama jave svoje dojmove u bilo kojem obliku (riječ, slika, video…), odnosno mrežnom mjestu.

Prihvatite izazov(e) – čitajmo da ne ostanemo bez riječi!