NOVA RADIONICA: PLAVE EKO PATROLE : eRRRRRRRiziraj se!
Autor: Snježana Paškalin, 31. 3. 2022.

Na novoj radionici, održanoj 31. 3. 2'22.g." Patrolaši "su bili iznenađeni dnevnom količinom otpada svog kućanstva, a i šokirani godišnjom, međutim su naučili kako " otpad" ne mora biti " otpad.

Ciljevi:

1. Osvijestiti koliku količinu otpada stvaramo i potaknuti na razmišljanje o tome, gdje otpad završava

2. Osvijestiti utjecaj pretjerane potrošnje i čovjekova nemara za otpad koji stvara, te potaknuti na očuvanja okoliša za čovjeka i ostala živa bića

3. Upoznati se sa 7 R konceptom, osvijestiti vlastite aktivnosti koje pridonose neodrživoj proizvodnji i zbrinjavanju otpada, upoznati se sa ktivnostima i rješenjima za štetu uzrokovanu ogromnim količinama

otpada

4. potaknuti na kreativnost i usvajanje 7R koncepta u svakodnevnom životu.

Patrolaši su bili mali istraživači i kroz četiri zadatka su istražili, koliko se otpada proizvede u njihovom kućanstvu. Zapisali su cjelokupni dnevni otpad ( od 6 - 10 kg), te su izračunali, koliko to iznosi godišnje. Rezultat ih je iznenadio, a i šokirao. Zaključili su da ga  treba smanjiti i što više reciklirati.

Zatim su poslušali priču o sireni 21. stoljeća i kako je umjetnik Stephanie Hermes zamislio život sirene u 21. stoljeću u moru punom otpada te, svojim ilustracijama apelirao na smanjenje otpada i zaštitu mora. Uslijedila je rasprava potaknuta  pitanjima voditeljice:

Što se dogodilo u priči?

Kakve veze priča ima sa stvarnim životom?

Mislite li da je moguće da u svijetu svake minute jedan kamion plastičnog otpada

završi u moru?

Kakva su vaša iskustva s naših plaža?

Potom su pogledali video gdje će im voditelj objasniti što je to Escape Room, koji je cilj aktivnosti te na koji način će pronalaziti tragove koji će ih dovesti do konačnog rješenja, otkriti što je to koncept

7R.

REFUSE – ne kupuj što ti ne treba,

REDUCE – smanji potrošnju energije i materijal,

REUSE – ponovno iskoristi,

REPAIR – popravi,

REGIFT – pokloni,

RECOVER - kompostiraj i

RECYCLE – recikliraj.

I na kraju su izradili torbe za kupovinu, od majica koje im više ne trebaju. Ovaj dio je bio posebno zanimljiv i kreativan. Gdje su svi nastojali izraditi što ljepšu i korisniju torbu.

A kako je to izgledalo pogledajte u galeriji.