Rujan i listopad u školskoj knjižnici
Autor: Silvija Marin, 23. 10. 2023.

Brojne  aktivnosti i događaji odvijali su se tijekom rujna i listopada u našoj školskoj knjižnici, ali i izvan nje.

Listopad je mjesec u kojem obilježavamo Međunarodni mjesec školskih knjižnica, ali i Mjesec hrvatske knjige. Naravno da smo se uključili u obilježavanje spomenutih manifestacija.

U nastavku slijedi kratki pregled aktivnosti i fotografije kojima smo zabilježili te trenutke.

Učenici 5. a i 5. b razreda upoznali su se sa organizacijom i poslovanjem školske knjižnice. Jako su znatiželjno slušali što i kako se radi u školskoj knjižnici, nakon čega su zaključili da nije lako biti knjižničar. Posebno im je bio zanimljiv dio u kojem su oni morali određivati signaturu za pojedine naslove.

Naši dragi prvaši posjetili su školsku knjižnicu u kojoj su pažljivo razgledali i promatrali knjige na policama. Knjižničarka Silvija potom im je pročitala Crvenkapicu, a učenici su je pozorno i znatiželjno slušali.

U listopadu je knjižničarka posjetila 1. a u njihovoj učionici. Učenicima je pročitala priču Sunčane Škrinjarić, Miš u knjižnici. Nakon pročitane priče, uslijedili su učenički odgovori na postavljena pitanja. Potom smo na ploču izdvajali kartice na kojima smo označavali kako se treba/ ne treba ponašati u školskoj knjižnici te što se sve nalazi/ ne nalazi u knjižnici. Učenici su pokazali zavidno znanje te su ugodno iznenadili knjižničarku.

Gospođica Neću, Sunčane Škrinjarić novi je naslov kojeg smo nabavili u našoj knjižnici. Upravo je spomenuta „gospođica“ bila tema nastavnog sata kojeg je knjižničarka održala prvašima. Učenici su pažljivo slušali priču, nakon čega su uslijedili radni zadatci. U obliku stripa, u tri sličice, učenici su trebali prikazati dijelove priče, a potom su nacrtali gospođicu  Neću. Razgovorom s učenicima knjižničarka je saznala da i oni poznaju u svom okruženje gospođice Neću, a neki su priznali da su i samo ponekad bili gospođica Neću.

Kako nam je ostalo malo vremena, pred kraj sata malo smo i zapjevali i otplesali.

Učenici 4. razreda sudjelovali su prošle godine u razmjeni straničnika u kojem su razmjenjivali straničnike sa svojim vršnjacima iz Portugala. S obzirom da im se projekt jako svidio, s knjižničarkom su na satu izrađivali straničnike za ovogodišnji projekt, čija tema je: Školska knjižnica: moje mjesto gdje kreativnost i mašta cvjetaju.

Knjižničarka je učenicima pripremila zanimljivu prezentaciju o Portugalu.

S obzirom da se obilježavao i Europski dan jezika, povezali smo nastavu te smo u sklopu nastavne jedinice Referentna zbirka posebnu pozornost posvetili Rječnicima. Ujedno su prevoditelji i književno prevođenje tema ovogodišnje manifestacije Mjesec hrvatske knjige pa smo se naravno dotaknuli i toga.

Nastavu smo imali u predivno uređenoj učionici koja je ujedno i ROC centar, a toga dana bili smo i velike zvijezde jer smo u sklopu nastave imali javljanje uživo u Carnet povodom službenog otvaranja ROC centara diljem Hrvatske,a na satu nam je bila prisutna i naša ravnateljica.

Učenicima se jako svidio ovakav oblik nastave u kojem su aktivno sudjelovali, a koji je obuhvaćao različite nastavne metode i oblike učenja.

26. rujna obilježili smo Europski dan jezika s učenicima 3. a razreda gdje smo obradili Referentnu zbirku, s posebnim naglaskom na Rječnike.

Također, saznali smo i naučili brojne zanimljivosti o europskim jezicima, najdužim riječima u nekim jezicima, važnosti učenja stranih jezika, ali i poštivanju svoga materinjeg jezika.

I u narednim mjesecima nastavljamo biti vrijedni i aktivni kao i do sada o čemu ćete biti informirani .