Europe me

WEB stranica projekta

Već niz godina OŠ Brodarica sudjeluje u međunarodnim projektima u organizaciji Agencije za mobilnost i programe EU.

I ove godine prihvaćen nam je projekt Europe me K210 SCH.

Projekt je započeo 1.9. 2022. i trajat će do 1.3.2024.

Odobreno  nam je 20 000 EUR bespovratnih sredstava za provođenje planiranih aktinosti koje uključuju mobilnosti učenika i učitelja odnosno za transnacionalne aktivnosti učenja, podučavanja i osposobljavanja kao i za upravljanje i provedbu projekta.

Ciljevi projekta su naučiti naše učenike prednostima članstva u EU, njenoj strukturi i funkcioniranju te naravno važnosti demokracije i demokratskog odlučivanja u jednoj takvoj zajednici.

Partneri u projektu su škola Maristen – Gymnasium iz grada Furtha (regija Bayern) u Njemačkoj, te škola IES ALBASIT iz grada Albacete (regija Castilla- La Mancha) u Španjolskoj.

U našoj školi projekt će realizirati učenici sedmih razreda jer su teme o Europskoj Uniji dio kurikuluma predmeta Geografija u sedmom razredu.

Veselimo se učenju, aktivnostima i mobilnostima koje slijede!

Ana Perak,prof.

Marijana Serajlić, prof.

Tijek aktivnosti
Domaćinstvo projekta Europe me
Autor: Ana Perak, 3. 2. 2023.

U okviru Erasmus + projekta K210 SCH Europe me bili smo domaćini našim prijateljima iz Španjolske i Njemačke 29.1.-2.2 siječnja 2023. Domaćinstvo je započelo u ponedjeljak 30. siječnja u školi, iako su naši gosti u Šibenik pristigli još tijekom vikenda. Nakon kratkog prigodnog programa, riječi dobrodošlice ravnateljice Maje Morić Kulušić, te koordinatorice projekta Ursule Schwoerer.

Uslijedio je radni dio predstavljanje škola, gradova i država iz kojih dolaze partneri u ovom projektu. Koliko smo naučili jedni o drugima kroz kratka predstavljanja provjerili smo odigravši Kahoot kviz.

U poslijepodnevnim satima obišli smo Šibenik, upoznali naše goste s kulturno-povijesnim znamenitostima našeg grada i ugodno proveli vrijeme u zajedničkom druženju.

Drugi dan boravka bio je rezerviran za obilazak Trogira i Splita. Dan je prošao u intezivnom druženju s kolegema i učenicima.

Treći dan opet smo posvetili  Šibeniku, dan je započeo razgledom tvrđave Barone, gdje nas je u ime gradonačelnika pozdravila gospođa Mirjana Žurić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti grada Šibenika.Nakon tvrđave Barone posjetili smo i tvrđavu sv. Mihovila. Učenici su imali priliku upoznati se s važnošću ovih tvrđava u povijesti grada, ali i koliko one građanima Šibenika znače danas. Važno je napomenuti kako je poveznica s našim projektom upravo ta da su tvrđave obnovljene uz pomoć fondova EU, te smo i na taj način potvrdili koliko je važno biti dio ove zajednice.

Tijekom svog boravka gosti su bili smješteni kod obitelji naših učenika. Druženja i upoznavanja nije nedostajalo ni u vremenu koje su provodili i izvan organiziranog programa u školi.

Zahvaljujemo svima koji su na bilo koji način sudjelovali u realizaciji ovog domaćinstva, posebne zahvale Javnoj ustanovi Tvrđava kulture na gostoprimstvu, ravnateljici i kolegama na potpori i pomoći u realizaciji domaćinstva, posebno hvala roditeljima i učenicima bez kojih ovo ne bi bilo ovako uspješno.

Nadamo se da su naši prijatelji iz naše škole,Brodarice, Šibenika i Hrvatske ponijeli predivne dojmove i stvorili uspomene za cijeli život.

Naše putovanje je tek započelo....veselimo se druženjima u Španjolskoj i Njemačkoj!

Marijana Serajlić,prof

Ana Perak,prof.